Jezioro Grójec stanie się bardziej przystępne

http://www.kujawiaki.pl/519-jezioro-grojec-stanie-sie-bardziej-przystepne.html
Linia brzegowa leżącego na terenie gminy Boniewo jeziora Grójec o powierzchni przekraczającej 26 [...]

Linia brzegowa leżącego na terenie gminy Boniewo jeziora Grójec o powierzchni przekraczającej 26 hektarów zostanie częściowo uregulowana. Dotację na cel gmina otrzyma w ramach programu "Ochrona środowiska lub dziedzictwa przyrodniczego na obszarach zależnych od rybactwa w celu utrzymania jego atrakcyjności lub przywrócenia potencjału produkcyjnego sektora rybactwa, w przypadku jego zniszczenia w wyniku klęski żywiołowej".

 

W ramach tego programu pomoc z osi 4 Po Ryby przyznawana jest m.in. na inwestycje melioracyjne, odbudowę lub zabezpieczenie szlaków wodnych, zachowanie różnorodności biologicznej, renowację i zabezpieczenie kąpielisk itp. Gmina Boniewo złożyła wniosek o dofinansowanie pod nazwą pod nazwą „Częściowe uregulowanie linii brzegowej jeziora w miejscowości Grójec" za pośrednictwem Lokalnej Grupy Rybackiej Dorzecza Zgłowiączki. Został on oceniony pozytywnie i znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej wniosków o dofinansowanie składanych w ramach tego programu. Kwota wnioskowanej przez samorząd Boniewa pomocy wynosi 75 tys. 190 zł. Poprzez realizację projektu jezioro Grójec, chętnie odwiedzane przez wędkarzy, należące do obwodu rybackiego nr 9 okręgu płocko-włocławskiego stanie się bardziej przystępne i bezpieczniejsze. Dziś nieregularna linia jeziora z gęsto porastającą brzeg roślinnością stanowi przeszkodę dla chcących korzystać z uroków tego miejsca.

Jezioro Grójec ma charakter przepływowy z lustrem wody na wysokości 91,1 m z wyjątkiem południowo-wschodniej części, gdzie brzegi jeziora są wysokie o wyraźnie rozwiniętej linii brzegowej. Roślinność porastająca brzeg to pojedyncze drzewa, ciągi drzew i krzewów. Bogata roślinność występuje od strony północno-wschodniej i wschodniej jeziora. Wokół jeziora na wzniesieniu zachowały się pozostałości parku dworskiego bogatego w starodrzew.