"Nie ma jak na Kujawach" ponownie za rok
Tego lata mieszkańcy gmin zrzeszonych w Lokalnej Grupie Działania bawili się na dziesięciu festynach zorganizowanych przy wsparciu finansowym stowarzyszenia.
Pierwszy piknik pod hasłem "Nie ma jak na Kujawach" odbył się 19 czerwca w Choceniu, kolejne organizowano przez całe wakacje, aż do ubiegłej niedzieli, kiedy to bawili się mieszkańcy Lubrańca i Fabianek.
W programie pikników znalazły się m.in. koncerty, konkursy i zabawy taneczne.
LGD włączało się w takie przedsięwzięcia, bo jak wyjaśnia Aneta Hoffman, kierownik biura LGD, stowarzyszeniu zależy na uatrakcyjnieniu życia mieszkańców należących do LGD gmin i na pokazaniu oferty stowarzyszenia jak najszerszemu gronu. - LGD chce promować wszystkie swoje działania kierowane na rozwój wsi i aktywizowanie jej mieszkańców - mówi A. Hoffman.
Jak się okazało, organizowanie imprez to był strzał w dziesiątkę. Na wszystkich dziesięciu piknikach mieszkańcy gmin należących do stowarzyszenia bawili się doskonale. - Imprezy się udały, dlatego w przyszłym roku zorganizujemy kolejne - obiecuje kierownik biura LGD. - Tego typu przedsięwzięcia przyczyniają się do integracji mieszkańców, są również dosknałą formą spędzania wolnego czasu i letniego odpoczynku oraz relaksu, którego wszystkim tak bardzo potrzeba.
Myśl przewodnia strategii działania LGD to: "Dorzecze Zgłowiączki atrakcyjnym miejscem zamieszkania, pracy, wypoczynku i rekreacji". Stowarzyszeniu zależy, na pomaganiu mieszkańcom i samorządom w tworzeniu warunków właśnie do godnego życia. Chodzi o dostęp zarówno do infrastruktury, jaki i oferty kulturalnej. Stowarzyszenie wspiera wszelkie inicjatywy prowadzące do powstawania nowych miejsc pracy i wszystkie osoby, które zaangażują się w rozwój turystyki na swoim terenie. LGD dostało ponad 11 mln zł z Unii Europejskiej na aktywizowanie społeczności lokalnej do działania. Zamierza realizować to zadanie organizując różnego rodzaju konkursy, których celem jest zdobycie pieniędzy na przykład na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, odnowę i rozwój wsi, różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej. Startować w tych konkursach mogą wszyscy mieszkańcy gmin terenu działania, czyli: Boniewa, Brześcia Kujawskiego, Chocenia, Chodcza, Fabianek, Izbicy Kuj., Lubania, Lubienia Kuj. Lubraniec, Włocławek. Na przykład, jeszcze w tym roku o pomoc z projektu "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" będą mogli ubiegać się rolnicy, którzy chcą podnieść dochody swojego gospodarstwa angażując się dodatkowo w różne dochodowe przedsięwzięcia.