Twórcy ludowi

http://www.kujawiaki.pl/tworcy-ludowi.html
Wiesław Woźniak   Wiesław Woźniak z Przyborowa koło Chodcza jest jedynym rzeźb [...]

Wiesław Woźniak

 

 Wiesław Woźniak z Przyborowa koło Chodcza jest jedynym rzeźbiarzem w regionie, który wybiera tak niewdzięczny i trudny materiał do pracy, jakim jest kamień polny. Rzeźbi od 1988 roku. Spod jego rąk wyszły wykute z kamienia, wyjątkowo realistyczne postacie m.in. marszałka Piłsudskiego, Matki Teresy z Kalkuty, papieża Jana Pawła II. Artystyczna rzeźba w kamieniu jest wyjątkowo ciężkim i pracochłonnym zajęciem, jednak artysta lubi wyzwania. Jak sam przyznaje, nie pociąga go nigdy droga na skróty, za jaką uważa, rzeźbienie w drewnie lipowym. Sam również rzeźbi w drewnie, ale są to wyjątkowo twarde gatunki, takie jak akacja, czy orzech. Artysta rzadko wykonuje prace na zlecenie.

 

 

Bożena Awarska
 

 Bożena Awarska, malarka z Włocławka należy do stowarzyszenia twórców ludowych. Maluje motywy ludowe na wyrobach ze szkła, fajansu, pisankach i bombkach. Swoją artystyczną przygodę rozpoczynała we włocławskich zakładach fajansowych. Od 1963 roku należy do stowarzyszenia twórców ludowych. Pani Bożena jest przekonana, że swój talent artystyczny odziedziczyła po ojcu. Specjalizuje się w malowaniu motywów kwiatowych. Swoją pasją i umiejętnościami stara się zarażać dzieci i młodzież. Jeździ po całym powiecie na wykłady do szkół, przedszkoli i domów dziecka. O swoim hobby mówi z wielką radością i zaangażowaniem. Mówi, że kocha to, co robi i dlatego stara się przekazać młodym ludziom bogatą wiedzę o kulturze ludowej. Maluje farbami plakatowymi, akrylowymi i olejnymi, nie tylko szkło, ale również ściany. Dekoracyjny rysunek będący dziełem jej rąk można zobaczyć w wielu izbach ludowych tworzonych w placówkach kulturalno - oświatowych.

 
Jadwiga Łojewska
 

 Jadwiga Łojewska z Izbicy Kujawskiej wykonywaniem ozdób i florystyką zajmuje się od dziecka. Kiedyś również haftowała, ale od kiedy popsuł jej się wzrok, wykonuje przede wszystkim stroiki, plecie koszyki i wianki z gałązek oraz wikliny. Zajmuje się tym zawodowo od trzech lat, czyli od czasu, gdy choroba zmusiła ją do rezygnacji z dotychczasowej pracy.

Przepiękne, ręcznie wykonane i oryginalne dzieła pani Bożeny można podziwiać i kupować podczas świątecznych kiermaszy. Autorka mówi, że wykonywanie ozdób jest dla niej sposobem na relaks, odpoczynek, ukojenie nerwów, a od niedawna również sposobem na życie.

 
Wioletta Malinowska
 

 Wioletta Malinowska mieszka i tworzy w Cukrowni Chełmica. Jej specjalnością jest haft krzyżykowy. Za pomocą tej metody powstają w pracowni pani Wioletty przepiękne obrazy. - Zawodowo zajmuje się czymś innym, ale haftowanie to moje hobby - mówi artystka. Pani Wioletta po raz pierwszy zainteresowała się tą formą twórczości podczas warsztatów terapii zajęciowej we Włocławku. Tak jej się to spodobało, że zaczęła swojej pasji poświęcać cały wolny czas. Na obrazach haftuje różne motywy od pejzażu, po portrety i wizerunki świętych. Właśnie te ostatnie są ulubionymi motywami jej twórczości. W ciągu roku, spod jej rąk wychodzi około pięciu obrazów. Praca nad jednym trwa ponad trzysta godzin. Ostatnio artystka coraz więcej prac wykonuje na indywidualne zamówienie i coraz więcej dzieł sprzedaje poza granicami naszego kraju.

 
Wiesława Fornalewicz
 

 Wiesława Fornalewicz jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Kruszynie (gm. Włocławek). Jej pasją są robótki ręczne, szczególnie te, do których można wykorzystywać taki materiał, jak papier, wstążki i kwiaty. Jej dziełem jest cała masa świątecznych ozdób, stroików i dekoracji. Wykonując je podpatruje prace innych twórców ludowych publikowane w gazetach. Inspiracje czerpie z innych, ale sama również ma całą masę ciekawych i oryginalnych pomysłów. - Nie lubię siedzieć bezczynnie, oglądanie telewizji mnie nudzi, prace ręczne są dla mnie sposobem na wyciszenie emocji, ukojenie nerwów - mówi artystka. Jej dzieła można oglądać na świątecznych kiermaszach i wystawach.

 
 
Kontakt
Stowarzyszenie Lokalna Grupa
Działania Dorzecza Zgłowiączki
ul. Sikorskiego 12, 87-850 Choceń

Biuro:
Sikorskiego 12, 87-850 Choceń
(wejście od ul. Jarzębinowej)

728-462-482 – Dyrektor Biura

694-114-754 – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027

728-462-481 – Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027


e-mail: zglowiaczka@kujawiaki.pl
Mapa
Godziny pracy
Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 17:00
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 14:00
Statystyki

On-line 0 gości

Dzisiaj 14

Wczoraj 110

W tym tygodniu 269

W tym miesiącu 1566

Odwiedzin ogółem 200169

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
województwo kujawsko-pomorskie
unia europejska