Zabytkowy ołtarz odzyskał blask

http://www.kujawiaki.pl/1333-zabytkowy-oltarz-odzyskal-blask.html
Parafia Rzymskokatolicka p.w. Świętego Prokopa w Kłóbce złożyła do Stowarzyszenia w ramach ko [...]

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Świętego Prokopa w Kłóbce złożyła do Stowarzyszenia w ramach konkursu na „Wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa” wniosek na dofinasowanie pn.  „Odnowienie i konserwacja ołtarza bocznego (prawego) pw. św. Walentego i barokowej chrzcielnicy z nawy kościoła parafialnego pw. św. Prokopa w Kłóbce”. Udało się jej uzyskać dofinansowanie w kwocie ponad 89 000,00 złotych, co stanowi 85 % wartości projektu.

Barokowy ołtarz boczny prawy (południowy) p.w. św. Walentego znajduje się w nawie głównej w narożniku ściany południowej i ściany tęczowej kościoła p.w. św. Prokopa w Kłóbce. Powstał w 2 poł. XVII wieku. Jest to ołtarz architektoniczny, o jednoosiowej, jednokondygnacyjnie zbudowanej nastawie, ustawionej na prostokątnej drewnianej mensie w formie prostopadłościennej skrzyni. Ołtarz posadowiony jest na drewnianym cokole usytuowanym na  drewnianej podłodze. Ołtarz wyposażony jest w obraz główny Ukrzyżowanie Chrystusa, olejny obraz na płótnie w zwieńczeniu św. Walentego oraz rzeźby aniołów w zwieńczeniu oraz bogatą manierystyczną, złoconą snycerkę.

Stan ołtarza przed realizacją operacji był  bardzo zły ze względu na liczne  przekształcenia plastyczne, jakim podlegał w przeszłości oraz czynniki niszczące natury fizycznej i biologicznej. Widoczna działalność drewnojadów w obrębie całej nastawy spowodowała konieczność szybkiej interwencji konserwatorskiej. Przeprowadzono  pełną konserwację techniczną i estetyczną obiektu. Zdemontowano i  dokonano inwentaryzacji elementów, wykonano badania stratygraficzne. wykonano dezynsekcję drewna.  Odsłonięto, zidentyfikowaną  na podstawie badań stratygraficznych, pierwotną  warstwę malarską, pierwotne złocenia i polichromie. Wykonano prace stolarskie przy wzmocnieniu elementów struktury ołtarza oraz  kopie w drewnie lipowym brakujących elementów. Uzupełnieniowo i dokonano rekonstrukcji złoceń oraz pierwotnej polichromii oraz poddano konserwacji obrazy olejne na płótnie. 

XVIII wieczna  barokowa chrzcielnica usytuowana jest w narożniku południowej ściany prezbiterium i ściany tęczowej.  Charakteryzuje ją złożona formą rzeźbiarską. Główną część kompozycji stanowi około 1,5-metrowa  figura bezskrzydłego anioła  ustawiona na drewnianym cokole z gradusem.

Chrzcielnica była w  bardzo złym stanie ze względu na liczne przekształcenia plastyczne, jakim podlegała w przeszłości, rozległe ubytki formy rzeźbiarskiej oraz czynniki niszczące natury fizycznej i biologicznej.

Prace konserwatorskie polegały na  wykonanie badań stratygraficznych oraz chemicznych, wykonano dezynsekcję drewna oraz impregnację strukturalną elementów struktury i  snycerki. Usunięto wadliwie wykonane uzupełnienia zapraw, wykonano projekt nowego krzyża na pokrywę misy chrzcielnej, który później wykonano z  drewna lipowego. Uzupełniono  ubytki zaprawy na elementach w partiach polichromowanych i metalizowanych zaprawą klejowo- kredową. Zrekonstruowano złocenia, uzupełniono warstwy polichromii.


Galeria zdjęć:
Zabytkowy ołtarz odzyskał blask
Zabytkowy ołtarz odzyskał blask
Zabytkowy ołtarz odzyskał blask
Zabytkowy ołtarz odzyskał blask
Zabytkowy ołtarz odzyskał blask
Zabytkowy ołtarz odzyskał blask
 
Polecane artykuły:

Dyniowa Przygoda z LGD

W minioną sobotę, tj. 26.10.2024 roku stowarzyszenie zorganizowało wydarzenie dla dzieci w wieku 5-12 lat pn. ,,Dyniowa Przygoda z LGD”. Wzięło w nim udział trzydzieścioro dzieci z powiatu w [...]

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu ”Wsparcie dzieci i młodzieży w ramach klubów młodzieżowych”.

Wniosek uzyskał dofinansowanie w ramach programu: Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Głównym zadaniem projektu jest utworzenie klubów młodzieżowych, które mają być miejscem p [...]
Kontakt
Stowarzyszenie Lokalna Grupa
Działania Dorzecza Zgłowiączki
ul. Sikorskiego 12, 87-850 Choceń

Biuro:
Sikorskiego 12, 87-850 Choceń
(wejście od ul. Jarzębinowej)

728-462-482 – Dyrektor Biura

694-114-754 – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027

728-462-481 – Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027


e-mail: zglowiaczka@kujawiaki.pl
Mapa
Godziny pracy
Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 17:00
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 14:00
Statystyki

On-line 0 gości

Dzisiaj 32

Wczoraj 59

W tym tygodniu 430

W tym miesiącu 1727

Odwiedzin ogółem 200330

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
województwo kujawsko-pomorskie
unia europejska