Szkolenie - „Rybactwo w województwie Kujawsko-Pomorskim na lata 2013-2015”
STOWARZYSZENIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA DORZECZA ZGŁOWIĄCZKI
ma zaszczyt zaprosić
przedstawicieli branży rybackiej oraz członków Lokalnych Grup Rybackich
do udziału w szkoleniu pt.
Ekologia - obowiązek czy konieczność w gospodarstwach rybackich
w ramach cyklu szkoleń „Rybactwo w województwie Kujawsko-Pomorskim na lata 2013-2015”,
Szkolenie odbędzie się w dniach 23-25 stycznia 2014r.
w Hotelu Brzoza, ul. Bydgoska 34, 86-061 Brzoza k. Bydgoszczy
Ekologia staje się w XXI wieku najważniejszym wyzwaniem dla przedsiębiorców. Dotyczy to także hodowców ryb, którzy z jednej strony muszą się zmierzyć z wyzwaniami rygorów ochrony środowiska, z drugiej zaś strony powinni nauczyć się, jak komunikować swoim bezpośredniom odbiorcom i konsumentom pro-ekologiczne walory akwakultury.
W związku z tym Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki organizuje pierwsze (spośród pięciu) szkolenie w ramach operacji pn. Cykl szkoleń „Rybactwo w województwie Kujawsko-Pomorskim na lata 2013 – 2015”.
W czasie najbliższego szkolenia poruszone zostaną m.in. następujące tematy:
Światowa akwakultura i jej wpływ na środowisko naturalne – Tomasz Kulikowski, Magazyn Przemysłu Rybnego
Akwakultura powoli zastępuje rybołówstwo morskie, stoimy u progu Błękitnej Rewolucji. Czy jednak zawsze akwakultura jest tak „czysta” i obojętna dla przyrody, jakbyśmy tego chcieli? W referacie omówione zostaną takie zagadnienia, jak ślad węglowy, czy zrównoważone pozyskanie pasz dla ryb hodowlanych.
Ramowa Dyrektywa Wodna – wdrażanie w Europie i wpływ na akwakulturę – Anna Wiśniewska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Ramowa Dyrektywa Wodna, to jeden z najważniejszych aktów Unii Europejskiej w odniesieniu do akwakultury. Jak przebiega proces jego wdrażania w Polsce i w Europie, jakie konsekwencje niesie ze sobą dla gospodarstw rybackich?
Pro-środowiskowe funkcje gospodarki stawowej - dr inż. Mirosław Cieśla, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Gospodarka rybacka w tradycyjnych stawach ziemnych (karpiowych) to nie tylko produkcja ryb. To także utrzymanie skomplikowanego ekosystemu, gwarantujące zachowanie bioróżnorodności organizmów żywych, a także zapewniające istotną retencję wody.
Polska i europejska akwakultura z punktu widzenia ekologa - Piotr Prędki, Fundacja WWF Polska
Fundacja WWF Polska od kilku lat doradza konsumentom, jakie gatunki ryb spożywać, jakie formy hodowli mają pozytywny wpływ na środowisko, a które wpływać mogą na środowisko negatywnie. Referat omówi stosowane przez ekspertów kryteria.
Ocena statusu ekologicznego wód płynących w oparciu o ichtiofaunę i makrobentofaunę - dr inż. Janusz Golski, Zakład Rybactwa Śródlądowego i Akwakultury, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Rok 2015 został wyznaczony w Ramowej Dyrektywie Wodnej, jako termin osiągnięcia przez państwa członkowskie Unii Europejskiej dobrego stanu ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych. Ocena taka dokonywana jest z użyciem różnych wskaźników, przy czym kluczowe są wskaźniki biologiczne, takie jak stan ichtiofauny.
Jak promować walory pro-ekologiczne krajowej akwakultury ? – Zbigniew Szczepański, Towarzystwo Promocji Ryb
Walory przyrodnicze krajowej akwakultury są niekwestionowane, jednak dotąd branża słabo radziła sobie z ich komunikacją. W jaki sposób efektywnie docierać do konsumentów? Skąd pozyskiwać na to środki finansowe?
Współpraca akwakultury i służb ochrony przyrody na przykładzie czynnej ochrony populacji siei wędrownej - Łukasz Ciżmowski, Słowiński Park Narodowy
Czynna ochrona populacji ryb, w tym ryb reofilnych i wędrownych, wymaga dobrej współpracy służb ochrony przyrody oraz akwakultury, która odpowiada za selekcję i podchów materiału zarybieniowego. W referacie pokazany zostanie przykład takiej współpracy na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.
Zielona energia w rozwoju akwakultury intensywnej - dr Radosław Kowalski, Państwowa Akademia Nauk w Olsztynie.
Zapraszamy szczególnie Lokalne Grupy Rybackie z terenu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, rybaków, przetwórców, hurtowników, spedytorów, sprzedawców sprzętu i technologii w działalności około rybackie.
Udział w niniejszym szkoleniu jest bezpłatny. Organizator zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie, serwisy kawowe, wykładowców oraz materiały szkoleniowe, natomiast dojazd na miejsce szkolenia leży po stronie uczestnika.
Zgłoszenia proszę dokonywać do dnia 20 stycznia 2014 r. za pomocą strony internetowej www.kujawiaki.pl zakładka Szkolenie - „Rybactwo w województwie Kujawsko-Pomorskim na lata 2013-2015” poprzez wypełnienie karty zgłoszeniowej lub osobiście
w siedzibie Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Dorzecza Zgłowiączki w Choceniu, ul. Sikorskiego 12.
Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.kujawiaki.pl lub pod numerem telefonu 56 652 80 35.
- Liczba miejsc ograniczona. Organizator zastrzega możliwość odmówienia udziału w szkoleniu w przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń