Informacja odnośnie naborów wniosków w ramach działania Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwraca uwagę na kilka aspektów, które mają wpływ na terminową obsługę wniosków o przyznanie pomocy, jak również na efektywność związaną z wydatkowaniem środków finansowych. Będąc przed ogłoszeniem konkursu w ramach działania Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej, prosimy o zapoznanie się z poniższymi uwagami, które powinny ułatwić ocenę, jak również rozliczenie wniosku.
Pierwsza i podstawowa kwestia, jaka rzutuje na wszystkie kolejne aspekty dotyczące przygotowywania naborów wniosków o przyznanie pomocy, dotyczy uwzględnienia terminu zakończenia realizacji operacji oraz złożenia wniosku o płatność. Pomoc przyznawana jest, gdy zakończenie realizacji operacji i złożenie wniosku o płatność ostateczną będącą refundacją kosztów kwalifikowalnych wypłaconą po zrealizowaniu całej operacji, nastąpi nie później niż do dnia 31 grudnia 2014 r.
Biorąc pod uwagę powyższy termin należy pamiętać, aby wniosek składany do Stowarzyszenia LGD Dorzecza Zgłowiączki opracowany był w sposób rzetelny, przy uwzględnieniu następujących kwestii:
1. Spełnienie podstawowych kryteriów ubiegania się o przyznanie pomocy wynikających bezpośrednio z Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i tryby przyznawania pomocy finansowej w ramach działania Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej. Należy zwrócić uwagę, że 2013 roku dokonano nowelizacji Rozporządzeń wykonawczych, które dotyczyły m.in. trybu rozpatrywania wniosków o przyznanie pomocy (skrócenie okresu wydłużenia terminu na złożenie uzupełnień do wniosku, który obecnie wynosi 30 dni w toku całego postępowania), jak i zmian w zakresie rodzaju działalności gospodarczych, w ramach których będzie mogła być przyznana pomoc (skorygowano załącznik nr 1 Rozporządzeń, gdzie znajduje się wykaz działalności (wg PKD), na które może być udzielone wsparcie).
2. Składnie kompletnej dokumentacji aplikacyjnej – wniosek o przyznanie pomocy wypełniony we wszystkich pozycjach, załączenie do wniosku wszystkich załączników dotyczących danego wnioskodawcy – zgodnie z wykazem załączników znajdujących się w formularzu wniosku o przyznanie pomocy oraz wypełnienie Ekonomicznego Planu Operacji we wszystkich tabelach zgodnie z zapisami w instrukcji.
3. W przypadku wymaganego postępowania ofertowego wskazane jest, aby takie postepowanie zostało już przeprowadzone oraz dołączone do dokumentacji aplikacyjnej. Należy zwrócić uwagę, iż przy formułowaniu nazwy zadań w zestawieniu rzeczowo-finansowym powinno się wskazywać konkretne nazwy zadań zgodnie z wybraną w ramach procedury ofertowej ofertą uwzględniając markę /typ/model danej maszyny/urządzenia/środka transportu.
4. W przypadku inwestycji budowlanych należy pamiętać o konieczności dostarczenia kompletnej dokumentacji budowlanej:
- kosztorys inwestorski zgodny z wymogami ARiMR,
- ostateczna decyzja udzielająca pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zamiaru wykonania robót właściwemu organowi,
- potwierdzone przez ten organ oraz zaświadczenia wydanego przez właściwy organ, że nie wniósł sprzeciwu wobec zgłoszonego zamiaru wykonania robót budowlanych lub zaświadczenia wydanego przez właściwy organ, że dana inwestycja nie wymaga ww. dokumentów, a także należy dostarczyć plan sytuacyjny oraz charakterystyczne rysunki lub projekt budowlany (do wglądu)
5. W przypadku, gdy w ramach danego wniosku należy dokonać zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego przeznaczonego pod inwestycję objętą wsparciem należy przedstawić wniosek o zmianę sposobu użytkowania wraz ze zgłoszeniem zamiaru wykonania robót budowlanych właściwemu organowi, potwierdzone przez ten organ oraz zaświadczenia wydanego przez właściwy organ, że nie wniósł sprzeciwu wobec zgłoszonego zamiaru wykonania robót budowlanych. Jeżeli zmiana ta wymaga wykonania robót budowlanych i uzyskania decyzji o pozwoleniu a budowę, to wówczas należy przedstawić decyzję o pozwoleniu na budowę, która będzie zawierać klauzulę ostateczności.
Prosimy wszystkich wnioskodawców o uwzględnienie powyższych uwag, co znacznie ułatwi pozytywne rozliczenie wniosków, czyli podpisanie umowy przyznania pomocy oraz wypłata środków finansowych.